O nama
Grupa za neuronauke Instituta za medicinska istraživanja bavi se ispitivanjima mehanizama i bioloških korelata složenih kognitivnih i motoričkih funkcija. Ispitivanjima su obuhvaćeni kako zdravi ljudi, tako i ljudi sa različitim patološkim stanjima centralnog nervnog sistema (CNS). Primenjuju se različite metode iz obalasti neurofiziologije, neuropsihologije i psihometrije, nauka o sportu i sl.
U radu Grupe poseban značaj imaju novorazvijene metode neinvazivne neuromodulacije (MNN) za transkranijalnu stimulaciju pomoću magnetnih impulsa i električnog polja. Ove metode, sa kojima je Grupa stekla značajno iskustvo i međunarodnu reputaciju, omogućavaju selektivnu i ciljanu modulaciju neuralnih krugova i sistema relevantnih za stanje na koje se želi uticati. Aktivnosti Grupe obuhvataju kako upotrebu MNN za funkcionalnu evaluaciju i modulaciju ekscitabilnosti, sinaptičke aktivacije i plasticiteta CNS, tako i ispitvanje interakcija MNN i raznih oblika treninga, fizioterapije i lekova.
Ispitivanjima su obuhvaćene različite populacije bolesnika (sa esktrapiramidalnim bolestima kao što su Parkinsonova bolest i distonija, hroničnim bolom kao i stanjima posle cerebrovaskularnih insulta) i na reprezentativnim populacijama zdravih ispitanika. Ispitivanja obuhvataju registrovanje fizioloških parametara aktivnosti senzo-motornih sistema, psihološka testiranja, kinematička merenja i određivanje promena do kojih dolazi dejstvom MNN.
Kod pacijenta se takođe utvrđuju i korelacije ovih nalaza sa kliničkim parametrima. Dobijeni rezultati, pored toga što doprinose boljem razumevanju mehanizama dejstva MNN, omogućavaju bolje razumevanje mehanizama kortikalne eskcitabilnosti, aktivacije i plasticiteta kao i njihovih poremećaja. Rezultati istraživanja koje Grupa sprovodi bi trebalo da dovedu, s jedne strane, do definisanja optimalnih parametara za upotrebu MNN u terapiji, bilo samostalno ili radi poboljšavanja efekata drugih oblika lečenja (lekovi, rehabilitacija) i sportskog treninga, a sa druge strane, da omoguće identifikovanje neurofizioloških markera rezidualnog plasticiteta kod pacijenata radi boljeg definisanja (personalizacije) terapije.